PROMOCJE
TinyTAN BTS obudowa przezroczysta Iphone 11 1szt.
TinyTAN BTS obudowa przezroczysta Iphone 11 1szt.

56,00 zł

Cena regularna: 112,00 zł

TinyTAN BTS obudowa lustro Iphone 13 1szt
TinyTAN BTS obudowa lustro Iphone 13 1szt

57,50 zł

Cena regularna: 115,00 zł

TinyTAN BTS obudowa przezroczysta Iphone 13 1szt
TinyTAN BTS obudowa przezroczysta Iphone 13 1szt

56,00 zł

Cena regularna: 112,00 zł

TinyTAN BTS obudowa lustro Iphone 11 1szt.
TinyTAN BTS obudowa lustro Iphone 11 1szt.

58,00 zł

Cena regularna: 116,00 zł

TinyTAN BTS obudowa przezroczysta Iphone 12 1szt.
TinyTAN BTS obudowa przezroczysta Iphone 12 1szt.

56,00 zł

Cena regularna: 112,00 zł

TinyTAN BTS obudowa na telefon Iphone 13 Butter 1szt.
TinyTAN BTS obudowa na telefon Iphone 13 Butter 1szt.

56,00 zł

Cena regularna: 112,00 zł

TinyTAN  BTS obudowa na telefon Iphone 13 brelok Dynamite 1szt.
TinyTAN BTS obudowa na telefon Iphone 13 brelok Dynamite 1szt.

56,00 zł

Cena regularna: 112,00 zł

PRODUKTY
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak zrobić ramen? Garść praktycznych wskazówek, które musisz znać 0

Wielbicieli ramen wciąż przybywa – nic w tym dziwnego, skoro zupa ta uznawana jest dziś za jedno z najpopularniejszych dań na świecie. Tobie także skradła serce i zastanawiasz się, jak przygotować ją w zaciszu własnego domu? Spieszymy więc z pomocą! W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu, jak zrobić ramen i jakie składniki są do tego potrzebne. Wśród naszych podpowiedzi znajdziesz przede wszystkim praktyczne wskazówki, które pomogą Ci dopasować danie do swoich preferencji.

Ramen, czyli zupa o wielu obliczach – co musisz o niej wiedzieć?

Odpowiadając na pytanie o to, jak zrobić ramen, na wstępie warto wspomnieć o tym, że na tę popularną zupę nie ma sformalizowanego przepisu. Być może Cię to zaskoczy, ale oznacza to nic innego jak to, że każdy kucharz tworzy w zasadzie własną wersję tego dania, co może sprawiać, że za każdym razem będzie ono smakowało nieco inaczej. Co więcej, ramen to zupa, która ma naprawdę różne oblicza – uważa się, że jej typów jest aż kilkadziesiąt! To z jednej strony zła, a z drugiej dobra wiadomość – trudno bowiem podać przepis na ramen idealny, ale dzięki różnorodności receptur możesz odkrywać smaki tej zupy wciąż na nowo! Co więcej, zróżnicowane warianty pozwalają dopasować ramen nie tylko do preferencji smakowych, ale także diety, np. wegetariańskiej, a nawet wegańskiej.

Klasyczny ramen, czyli jaki?

Skoro rodzajów ramen jest tak dużo, to jaki przepis wybrać, by odtworzyć zupę, która zasmakowała Ci w restauracji? Najpopularniejszym typem tego dania, który najczęściej serwuje się w lokalach, jest Shoyu ramen. To prawdziwy klasyk, który przygotowuje się na bazie mięsnego bulionu i sosu sojowego. Zupa jest klarowna i ma kolor brązowy. Poleca się ją zarówno osobom, które jeszcze nie próbowały ramenu, jak i takim, które lubią pikantne smaki, bowiem danie często podawane jest właśnie na ostro. Tego rodzaju ramen najczęściej serwowany jest z dodatkami w postaci jajka i wodorostów lub pędów bambusa, a także – oczywiście – makaronu.

Jak zrobić ramen? Baza zupy, czyli bulion

Bez względu na wybraną przez Ciebie recepturę, bazą Twojego ramen będzie bulion – może być on wołowy, wołowo-drobiowy, wieprzowo-drobiowy, drobiowy, przygotowany na bazie owoców morza czy też wegetariański. W zakresie przygotowania bulionu na ramen istnieje wiele szkół – są tacy, którzy uważają, że wywar należy gotować tradycyjnie 12 godzin, ale nie brakuje osób, które wybierają tzw. wersje szybkie.

Oczywiście bulion to nie tylko woda, mięso i kości. Najczęściej dodaje się do niego także cebulę, korzeń imbiru, marchewkę, por, wodorosty konbu i czosnek. Niektóre przepisy zalecają, by przed umieszczeniem wszystkich składników w garnku podpiec je w piekarniku.

Po przygotowaniu bulionu należy nadać mu odpowiedniego smaku. Zrobisz to za pomocą tzw. tare, czyli mieszanki stworzonej z sosu sojowego i mirin. Za pomocą tare możesz przyprawić cały bulion w garnku, ale równie dobrze możesz wlewać je już do gotowych porcji w miseczkach.

Dodatki do ramen – co warto wybrać?

Charakter przygotowanego przez Ciebie ramenu zależy w dużej mierze od dodatków. W tej kwestii możesz postawić na minimalizm lub trochę zaszaleć – wszystko zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać i przepisu, na który się zdecydujesz. Do najczęściej wykorzystywanych dodatków zaliczamy:

– mięso – np. w postaci wolno gotowanej wieprzowiny lub tzw. boczku chashu;

– makaron ramen – obowiązkowy element ramen, bowiem to właśnie od niego wzięła się nazwa tej potrawy. Postaw na oryginalną wersję i nie próbuj zastępować jej klasycznym makaronem pszennym dostępnym w markecie, bo może on zwyczajnie zepsuć żmudnie szykowany przez Ciebie ramen;

– namoczone i poszatkowane grzyby shitake;

– poszatkowaną cebulę dymkę lub szczypiorek;

– pokrojoną papryczkę chilli;

– glony nori;

– sezam prażony;

– ugotowane na miękko jajko, które możesz dodatkowo zamarynować;

– marynowane pędy bambusa, czyli tzw. menma;

– kiełki fasoli mung;

– kapustę bok choy;

– sezamowy olej chilli.

Ramen w 5 krokach

Jak zabrać się za przygotowanie ramen? Poniżej przedstawiamy prosty schemat na ramen w 5 krokach.

1. Zacznij od skompletowania potrzebnych składników – w zależności od miejsca, w którym mieszkasz, nie wszystkie mogą być bowiem dostępne stacjonarnie.

2. Jeżeli wszystko masz już pod ręką, pora na bulion. Możesz wykorzystać w nim np. 1 kg wołowiny (najlepiej szponder) lub też mieszankę 1 kg kości wieprzowych i 1 kg kości drobiowych. Zanim przejdziesz do właściwego gotowania, możesz włożyć mięso do garnka, zalać je wodą i doprowadzić do wrzenia na dużym ogniu, a następnie wyjąć i opłukać chłodną wodą. Alternatywnie poleca się także podpieczenie go w piekarniku. Po takim przygotowaniu jest już gotowe do bulionu – włóż je do garnka, dodaj pozostałe składniki (np. marchewkę, cebulę, czosnek, imbir, kombu i por), zalej wodą do przykrycia, podgotuj na dużym ogniu około 5 minut, a następnie skręć palnik i gotuj z uchyloną pokrywką od 6 do 12 godzin.

3. Po tym czasie odcedź bulion i po ostudzeniu wstaw go do lodówki. Po schłodzeniu zdejmij z wierzchu bulionu nadmiar tłuszczu i podgrzej wywar do zagotowania, w międzyczasie szykując tare. Dopraw bulion do smaku za pomocą tare i ściągnij go z ognia.

4. W miseczkach przygotuj wybrane przez siebie dodatki (np. jajko, wieprzowinę, grzyby shitake, wodorosty nori) i ugotowany według zaleceń producenta makaron do ramen.

5. Zalej miseczki bulionem i posyp poszatkowaną szalotką bądź szczypiorkiem. Całość możesz wykończyć kawałkami papryczki chilli lub prażonym sezamem.

Ekspresowy ramen? Czemu nie!

Jesteś wielbicielem ramen, ale na samą myśl o czasochłonnym przygotowywaniu tej zupy robi Ci się słabo? Nic straconego! Musisz wiedzieć, że ramen dostępny jest także w wersji instant – co ciekawe, to właśnie to danie zapoczątkowało historię tego rodzaju zupek. Szeroki wybór szybkich ramenów o takim charakterze czeka na Ciebie w ofercie naszego e-sklepu – to dobry sposób na spróbowanie różnych smaków tej zupy bez potrzeby długiego gotowania i wizyt w restauracjach.

Mamy nadzieję, że masz już wstępną wizję tego, jak zrobić ramen. Jeżeli przymierzasz się do przygotowania tej zupy, zapraszamy do naszego e-sklepu. Jak już wiesz, podczas gotowania przyda Ci się kilka azjatyckich składników, które możesz u nas wygodnie zamówić online. Dla prawdziwych fanów ramenu mamy też coś specjalnego, a mianowicie zestawy specjalnie stworzonych z myślą o tym daniu miseczek!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl